Radnim danima od 11-19h !    E-mail : info@bjjshop.rs   Telefon: +38163 1779991

Vuk Aleksić

Autor
Oceni artikal
(14 votes)

Vuk je jedan od onih ljudi koji vam padnu na pamet kad krenete da mislite o sportisti za primer. Uspešan u svom poslu i uspešan u sportu je nešto što bi trebalo da posluži svima kao primer kako treba predstavljati ono što radiš i čime se baviš. Vuk je hirurg, takmičar i trener i čovek sa puno poštovanja kod svojih prijatelja i poznanika. Ukazao nam je veliko zadovoljstvo intervjuom koji smo odradili sa njim ali i zajedničkim treninzima i uopšte druženjem. Veliko nam je zadovoljstvo i čast poznavati te Vuče!

1.       Reci nam nešto više o tvojim počecima i kako si pored toliko sportova izabrao baš ovaj? bjj

To je zanimljiva priča. Kao mali sam se bavio gimnastikom i na jednom treningu mi pukne vratilo i slomim desnu ruku. Imao sam sreću da me leči prof. dr Marko Bumbaširević koji je inače veliki zaljubljenik u borilačke sportove i bavi se i dalje judom i karateom, a inače je i prijatelj Jovana Žerjala. Na jednoj kontroli kaže mi on, ma šta ćeš ti na gimnastici, dođi da vidiš šta je pravi muški sport, idi ti kod Žerjala da vidiš šta je BJJ. Sećam se svoje prve borbe na prvom treningu i kakav je to utisak ostavilo na mene. Sutradan sam samo o tome pričao i pokazivao bratu šta sam video na prvom treningu. Toliko sam bio dosadan da je i Nemanja (moj brat) već sledeći trening počeo da trenira. Poenta priče je dakle, da imam jedan trening više od Nemanje, hahaha. Šalim se, ali stvarno, splet čudnih okolnosti me je doveo do BJJ i dan danas se pitam šta bi bilo da nisam slomio ruku.

2.       Da li možes opisati neki svoj meč, šta si sve osvajao od medalja? / trenerski uspeh

Imam nekoliko borbi koje su mi bile mnogo značajne sa psihičkog aspekta, a definitivno najdraža mi je borba protiv sjajnog momka i mog druga Pavla Pegana iz kluba Secutor. To je bila borba prvog kola, a Pavle je vodio celu borbu, gubio sam nekih 22:2, užas, potpuno sam izgoreo i u poslednjih par sekundi sam uspeo da mu spakujem svoju omiljenu tehniku, triangl i da dobijem borbu. Posle sam osvojio zlato u kategoriji i srebro u apsolutnoj kategoriji i stalno razmišljam kako je tih par sekundi odlučilo da li ću kući otići sa medaljom ili kao neko ko je izgubio sa 22:2, hahaha. Što se medalja tiče najdraža mi je zlatna medalja sa državnog takmičenja u graplingu, jer mi je to bila ulaznica u grapling reprezentaciju Srbije. Tu su još prvo mesto na ADCC-Crna Gora, prvo i drugo mesto na Serbian openu, prvo mesto Niš open i zlato na prvoj grappling ligi Srbije, dva prva, drugo i treće mesto na Serbian Jiu Jitsu Cup-u, srebro na Croatia Open BJJ… Od skora imam klub BJJ koji držim sa svojim bratom Nemanjom i tek sad vidim koliko je teško biti trener. Kad god neko iz našeg kluba odradi borbu ja se osećam kao da me je voz pregazio. Imamo već nekoliko fenomenalnih rezultata. Prvu medalju za klub je osvojio Uroš Bumbaširević na IBJJF takmičenju u Minhenu, gde su on i Nemanja uzeli po bronzu. Par dana kasnije, Vasilije Belada, Igor Dević i Jovan Aćimović osvojili su nove medalje za naš klub, ali pored njih imamo još mnogo momaka koji su bili na korak do medalje i koji će uskoro sigurno postići odlične rezultate.

3.       Uopšte je poznato da svaki sportista pazi na ishranu zato što je to preduslov dobre sportske karijere. Reci nam da li si i u kojoj meri shvatio to ozbiljno?

Iskren da budem ne pazim dovoljno na ishranu, najviše iz razloga jer nemam mnogo vremena da joj se posvetim, ali hvala Bogu, imam dobru genetiku. Ipak, definitivno ću morati da poradim na tome.

4.       Svaki sportista je imao svoja odricanja tokom života zarad karijere, pa nam reci nesto više o tome koja su tvoja odricanja i kako postižes sve?

BJJ je sport kome se ili maksimalno posvetiš ili ne treniraš. Odricanja ima, ali ja uvek kažem, mala je to cena zarad onoga što dobiješ. Najlepši deo dana mi je kada nakon posla odem na trening. Momci sa kojima treniram su mi ujedno i najbolji prijatelji, tako da sam spojio treniranje sa druženjem.

5.       Koji sportisti su ti uzori i zasto bas oni?

Najveći uzor u životu, pa tako i u sportu mi je brat Nemanja. Iako sam imao sjajne trenere, njegovi saveti su mi uvek najviše pomagali, a i bezpogovorno sam morao da ih slušam, inače bi bilo svašta kad dođem kući, hahaha. Naravno, imam gomilu sportista kojima se divim, a Fedor je na prvom mestu, a siguran sam da ne treba da objašnjavam zašto. Imao sam sreću i da ga upoznam i uverio sam se u ono što pričaju, da je pored toga što je najbolji borac i neverovatan čovek.

6.       Tvoje mišljenje o domaćoj bjj sceni?

Uh, teško pitanje. Definitivno smo zemlja koja ima mnogo dobrih boraca i klubova, ali mislim da smo negde pogrešili u poslednjih par godina. Čini mi se da BJJ u okolnim zemljama (Hrvatska, Makedonija, Mađarska) napreduje vrtoglavom brzinom, a da je u Srbiji taj trend počeo da opada. Nadam se da grešim.

7.       Koliko je teško baviti se borilačkim sportom i da li ti i ko pomaže u tome i na koji nacin?

Ne bih rekao da je teško baviti se borilačkim sportom, jer opet kažem, odricanja ima, ali ništa ne može zameniti taj osećaj tokom borbe. Ima dana kada si pretreniran, kada imaš gomilu sitnih povreda zbog kojih pola sata ustaješ iz kreveta, kada si preumoran, ali čim staneš na tatami to se sve briše i kreće uživanje. Inače veliki oslonac u životu mi je moj mentor Prof. dr Slobodan Savić. Iako se ne bavi borilačkim sportom, veliki je zaljubljenik u fudbal i trenira ga nekad i po dva puta dnevno. Od njega sam shvatio da od onoga što voliš nikada ne smeš odustati ili što bi čuveni Carlson Gracie rekao: “Crni pojas je beli pojas koji nikada nije odustao”

8.       Koliko radis na promociji bjj-a i na koj nacin?

Nemanja i ja smo otvorili klub “ViN BJJ (Vuk I Nemanja)” koji je deo porodice klubova Lutador, koju vodi Mateja Valjarević. Svi zajedno radimo na promociji BJJ u Srbiji. Održano je par seminara, u avgustu će doći Lucas Lepri da održi višednevni seminar u Knjaževcu, a nadamo se da će dolasci poznatih boraca postati tradicija. Dosta sam samokritičan i ljut na sebe što malo više ne radimo na globalnoj promociji BJJ u Srbiji, ali eto, još jedan od zadataka za budućnost.

9.       Za kraj intervjua reci nam uopšte o planovima za budućnost?

Što se tiče treninga, većina momaka iz kluba će ići na BJJ kamp koji će sredinom jula u Knjaževcu držati višestruki svetski šampion Lucas Lepri. A što se takmičenja tiče spremamo se za sva domaća takmičenja, a glavni cilj je Evropsko prvenstvo u Lisabonu 2015. godine.

10.   Kako ocenjujes ovo sto radimo i sto se trudimo da promovisemo bjj na nacin na koji radimo i da li bi nam uputio neku sugestiju i naravno kritiku.

Pre svega hvala za ovaj intervju. Pratim sve što radite od samog početka i apsolutno podržavam sve što ste uradili i radite za BJJ. Gracie Barra i BJJShop čine instituciju koja neguje prave vrednosti, što mi se jako sviđa. Pored toga, GB je jedini klub pored Secutora koji trenira i decu, što mislim da je ključno za dalji razvoj BJJ u Srbiji. Open mat koji je Danijel uveo u svoj klub je savršen primer kako treba pristupiti BJJ, a Niš open je pokazao kako treba da izgleda organizacija jednog BJJ turnira i za to Vam čestitam. Neću više da vas hvalim, da se ne pokvarite, haha, šalim se, apsolutno vas podržavam, samo nastavite tako

 

Veliko hvala na ovom intervjuu Vuče kao i na lepim rečima pohvale i podrške. Nadamo se da ćeš ispuniti sve svoje planove i ciljeve koje si sebi zacrtao :)

Pogledajte i galeriju fotografija Vuka Aleksića

 


                                            

Ukoliko želite da vas obaveštavamo o akcijama, promocijama i sniženjima, prijavite se na našu newsletter listu .
Hvala vam što nas pratite !